Läs även Ämbetspalats och funkisdrömmar

Less is less is more

15 januari , 2017

Appleformgivningens stora inspiratör, Brauns stjärnformgivare Dieter Rams är idag inte en av designvärldens mest kända stjärnor, men tusenkonstnärens inverkan på dagens formgivning bör hyllas – precis som de verk han...

Ämbetspalats och funkisdrömmar

9 februari , 2017

Can you Master Mirja, Mikael and Milton?

2 december , 2016

Intresserad av någon av Bruno Mathssons läckra skrivbordsstolar Milton, Mikael, Mirja eller Master men har svårt att förstå vem som är vem? Bruno Mathssons skrivbords- och konferensstolar Milton, Mirja och Master...

Eero Saarinens slarviga finska bordsbygge

1 december , 2016

Så gick det till när finskfödde Eero Saarinen fick sina amerikanska Knoll-möbler licenstillverkade i hemlandet. Eero Saarinen (1910-1961) är en av 1900-talets mest inflytelserika amerikanska designers, och hans Knoll-tillverkade möbler...

Kastholms Tulip är dansk design på tyska

30 november , 2016

Thea Leonard var Geisendorfs förstaval

26 november , 2016

Formgivaren Thea Leonard var under 1950-tal en av Sveriges största formgivare och legendariska paret Geisendorfs förstaval för inredning av interiörer. I dag minns knappt någon Ackings och Larssons kreativa, egensinniga...

Visionären från Milano

23 november , 2016

Under en 10-årsperiod var Joe Colombo designvärldens allra mest lysande stjärna. Italienaren tog forskning på högsta allvar och skapade utsökt formgivning för framtidens människor. Mångsysslaren och inredningsarkitekten Cesare Joe Colombo (1930-1971) slogs...

Civilingenjören som började snickra

7 september , 2016

Vårt nyhetsbrev ger dig djupdykande journalistisk inom industridesign.