Anders Landén

Alla inlägg av Anders Landén

Can you Master Mirja, Mikael and Milton?

2 december , 2016

Intresserad av någon av Bruno Mathssons läckra skrivbordsstolar Milton, Mikael, Mirja eller Master men har svårt att förstå vem som är vem? Bruno Mathssons skrivbords- och konferensstolar Milton, Mirja och Master...

Thea Leonard var Geisendorfs förstaval

26 november , 2016

Formgivaren Thea Leonard var under 1950-tal en av Sveriges största formgivare och legendariska paret Geisendorfs förstaval för inredning av interiörer. I dag minns knappt någon Ackings och Larssons kreativa, egensinniga...

Visionären från Milano

23 november , 2016

Under en 10-årsperiod var Joe Colombo designvärldens allra mest lysande stjärna. Italienaren tog forskning på högsta allvar och skapade utsökt formgivning för framtidens människor. Mångsysslaren och inredningsarkitekten Cesare Joe Colombo (1930-1971) slogs...

Hitta rätt Eames-stol

20 november , 2016

Tapiovaaras svårsnickrade mästerverk

12 november , 2016

  Ilmari Tapiovaara (1914-1999) var hela Desingfinlands talesman. Han pratade om formgivning i tv, föreläste (för både Kukkapuro och Aarnio) och ritade både möbler, inredningar, bestick och kläder. Då kanske faktiskt viktigare...

Vico Magistrettis jobbiga namn

12 november , 2016

Moroso

7 oktober , 2016

Italienska lyxmärket Moroso har sedan 1950-talet försett designnördar med lekfulla former. Italienska lyxsoffor och fåtöljer med hantverkskänsla sedan femtiotalet. Företaget låter de eleganta och välmejslade möblerna ritas av de största...