Olle Agebro

Alla inlägg av Olle Agebro

Eero Saarinens slarviga finska bordsbygge

1 december , 2016

Så gick det till när finskfödde Eero Saarinen fick sina amerikanska Knoll-möbler licenstillverkade i hemlandet. Eero Saarinen (1910-1961) är en av 1900-talets mest inflytelserika amerikanska designers, och hans Knoll-tillverkade möbler...

Kastholms Tulip är dansk design på tyska

30 november , 2016

Vico Magistrettis svulstiga Maralunga har åldrats med värdighet

7 oktober , 2016

Ett av den italienska formens verkliga genier har levt en undanskymd tillvaro på den svenska marknaden sedan hans slarvigt geniala mästerverk lanserades på NK under 70-talet. Det är dags att omvärdera arkitekten och...

Så känner du igen en äkta Barcelona

3 oktober , 2016

Civilingenjören som började snickra

7 september , 2016