Kategori: Auktion

Ämbetspalats och funkisdrömmar

9 februari , 2017

Can you Master Mirja, Mikael and Milton?

2 december , 2016

Intresserad av någon av Bruno Mathssons läckra skrivbordsstolar Milton, Mikael, Mirja eller Master men har svårt att förstå vem som är vem? Bruno Mathssons skrivbords- och konferensstolar Milton, Mirja och Master...

Eero Saarinens slarviga finska bordsbygge

1 december , 2016

Så gick det till när finskfödde Eero Saarinen fick sina amerikanska Knoll-möbler licenstillverkade i hemlandet. Eero Saarinen (1910-1961) är en av 1900-talets mest inflytelserika amerikanska designers, och hans Knoll-tillverkade möbler...

Kastholms Tulip är dansk design på tyska

30 november , 2016

Thea Leonard var Geisendorfs förstaval

26 november , 2016

Formgivaren Thea Leonard var under 1950-tal en av Sveriges största formgivare och legendariska paret Geisendorfs förstaval för inredning av interiörer. I dag minns knappt någon Ackings och Larssons kreativa, egensinniga...

Hitta rätt Eames-stol

20 november , 2016

Tapiovaaras svårsnickrade mästerverk

12 november , 2016

  Ilmari Tapiovaara (1914-1999) var hela Desingfinlands talesman. Han pratade om formgivning i tv, föreläste (för både Kukkapuro och Aarnio) och ritade både möbler, inredningar, bestick och kläder. Då kanske faktiskt viktigare...