Kategori: Formgivare

Ämbetspalats och funkisdrömmar

9 februari , 2017

Less is less is more

15 januari , 2017

Appleformgivningens stora inspiratör, Brauns stjärnformgivare Dieter Rams är idag inte en av designvärldens mest kända stjärnor, men tusenkonstnärens inverkan på dagens formgivning bör hyllas – precis som de verk han...

Thea Leonard var Geisendorfs förstaval

26 november , 2016

Formgivaren Thea Leonard var under 1950-tal en av Sveriges största formgivare och legendariska paret Geisendorfs förstaval för inredning av interiörer. I dag minns knappt någon Ackings och Larssons kreativa, egensinniga...

Visionären från Milano

23 november , 2016

Under en 10-årsperiod var Joe Colombo designvärldens allra mest lysande stjärna. Italienaren tog forskning på högsta allvar och skapade utsökt formgivning för framtidens människor. Mångsysslaren och inredningsarkitekten Cesare Joe Colombo (1930-1971) slogs...

Vetenskap, form och genialitet

14 november , 2016

Tapiovaaras svårsnickrade mästerverk

12 november , 2016

  Ilmari Tapiovaara (1914-1999) var hela Desingfinlands talesman. Han pratade om formgivning i tv, föreläste (för både Kukkapuro och Aarnio) och ritade både möbler, inredningar, bestick och kläder. Då kanske faktiskt viktigare...

Moroso

7 oktober , 2016

Italienska lyxmärket Moroso har sedan 1950-talet försett designnördar med lekfulla former. Italienska lyxsoffor och fåtöljer med hantverkskänsla sedan femtiotalet. Företaget låter de eleganta och välmejslade möblerna ritas av de största...